Header

Fat Joe akanusha kumdiss Chance The Rapper baada ya tuzo za Grammy

Baada ya kukosa tuzo ya Grammy kwa wimbo wake na Remy Ma ‘All The Way Up’, Fat Joe aliandika kwenye Insgram: “I hear you gotta sell it to snatch the Grammy! Whats the Chance of that lol congrats to the winners! Theres always next year ?? Plata O Plomo season. This Friday!!! #plataoplomo.”

Maneno yake kwa baadhi ya watu yalitafsiriwa kuwa ni diss kwa Chance The Rapper ambaye alichukua tuzo hiyo ya wimbo bora wa hip hop. Amelazimika kufafanua hilo jana kwenye kipindi cha The Breakfast Club.

“Nah, we fans … we congratulated him and everything,” Joey stated. “[But] what I can say, is I’m a fan of Chance The Rapper … I feel Chance The Rapper could have won Verse of the Year on any category with the Pablo “Ultralight Beam” — that verse was from GOD,” alisema.

“But he won an award — the New Artist that ain’t been a rapper win that shit in 18 years since Lauryn Hill. And when Lauryn Hill won that, she won that after selling 30 million FUGEE records! And then went on her solo classic album! Like Chance The Rapper, I know him from the rhyme of a lifetime and then that one single,” alisema Joe.

Alielezea pia maneno yake ya Instagram:

“That’s what he said on the Kanye [“Ultralight Beam] record,” Joe explained, referencing Chance’s lyric, “I made Sunday Candy, I’m never going to hell/I met Kanye West, I’m never going to fail/He said let’s do a good ass job with Chance Three/I hear you gotta sell it to snatch the Gram-my.”

“I had to make fun about it. Because we lost! What we supposed to act like … the elephant in the [room] … we didn’t lose? We lost! So you gotta man up. You gotta just come out and say we can’t control that. Or you gotta make fun about it. Make it a little metaphor … I didn’t throw no subliminals to Chance. I’m actually a fan of Chance The Rapper!”

Comments

comments

You may also like ...