Header

Femi One Awapa Makavu Wabaya Wake

Msanii wa kike wa humu nchini FEMI ONE ameonekana kugadhabishwa na baadhi ya watu ambao wanampa maoni ilhali hawamsaidi kwa lolote, kupitia mtandao wake wa instagram Femi aliandika “It’s funny how you meet people and they start advising you on what direction your music should take. Sometimes it’s not even random people these are your ‘friends’ or just people you know. They are always like ‘ You should release this type of song, do videos like nani and nani, dress like nani and nani, you’ve been too quiet release two videos at a time, release another diss track, what is the label doing for you’ Bruh!! 🤦‍♀️🙄. Question is where were you when all I had was a dream? what have you done or what are you doing to help my career grow? You don’t pay for my videos or sessions. Do you download my songs? or wewe ni wa kutext utumiwe audio watsapp. have you liked my Facebook page? or even subscribed to my YouTube channel? do you show up to events I’m performing? buy tickets ama wewe ni wa kutaka tickets za bure? do you request my songs on radio, tv or clubs? do you show up to video shoots atleast for moral support? Anything??? NOTHING!!! So take several seats 💺 and shut the front door” ameandika Femi.

Comments

comments

You may also like ...